Samhain (Dušičky)

Napsal Zona-krasy.blogerka.cz (») 22. 8. 2015 v kategorii MAGIE, přečteno: 1565×

 

Samhain 31. října

Název svátku se skládá ze slov „sam-fuin” tedy Konec léta.  Svátek píše jako Samhainn nebo Samhuinn. Ve starém keltském kalendáři se označoval názvem Samhain i měsíc listopad. Svátek je hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty znamenal konec roku. Během dalších asi 500 let se šířil vliv katolické církve. Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a vytvořil nový svátek – svátek Všech Svatých (anglicky se svátek jmenuje All Hallows’ Day, později z názvu vzniklo Halloween).

Svátek Samhain spadá na konec sklizně, uzavírá se zemědělský cyklus a začíná temná polovina roku. Samhain je svátek říše mrtvých a světa duchů. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na cestu. Lidé se převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.

Domácí ohně se znovu zapalovaly, přes které lidé skákali pro štěstí. Po polích se rozprášil popel a podél mezí se nosily zapálené louče, aby se chránila půda. Do ohně se házely kameny opatřené znaky a ráno podle stavu kamenů se věštilo o osudu člověka v nadcházejícím roce.

Je to noc, kdy jsme nejblíže mrtvým.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
zblo z IP 2a00:1028:9191:*** | 11.9.2015 08:32
Církev katolická má dva hned za sebou jdoucí "svátky": slavnost Všech svatých (aby se na nějakého nezapomnělo) a památku Všech věrných zemřelých (tedy těch, kteří z nějakého důvodu "přežívají" v našich privátních srdcích). Je možné, že zavedením těchto (i jiných) svátků měly být zastíněny starší "orgie" pohanské. Stejně dobře možné je i to, že víra v nutnost připomínky zemřelých (a související "tanečky") v sobě skrývá středověké snahy církve vydělat prachy na své "nezastupitelné roli" přimlouvat se za hříšníky na onom světě (což souvisí s naukou o očistci, která se postupně prosadila asi od 12. století). Tohle se aspoň církvi s oblibou předhazuje (dnes se u nás tomuhle kšeftu už moc nedaří ... nahlodali to už valdenští a husité v 15. století). Ačkoliv na "institucionalizované" připomínce mrtvých předků nemusí být nic špatného (naopak), návrat k "vydlabaným dýním" halloweenu je v lepším případě bezduchá taškařice, v horším pak stupidní návrat do temnot pohanských rituálů, magie, pověr ... a k recidivě zotročování v úzkostném tmářství.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a šest