Samhain 31. října
Název svátku se skládá ze slov „sam-fuin” tedy Konec léta. Svátek píše jako Samhainn nebo Samhuinn. Ve starém keltském kalendáři se označoval názvem Samhain i měsíc listopad. Svátek je hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty znamenal konec roku. Během dalších asi 500 let se šířil vliv katolické církve. Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a vytvořil nový svátek – svátek Všech Svatých (anglicky se svátek jmenuje All Hallows’ Day, později z názvu vzniklo Halloween).
Svátek Samhain spadá na konec sklizně, uzavírá se zemědělský cyklus a začíná temná polovina roku. Samhain je svátek říše mrtvých a světa duchů. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na cestu. Lidé se převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.
Domácí ohně se znovu zapalovaly, přes které lidé skákali pro štěstí. Po polích se rozprášil popel a podél mezí se nosily zapálené louče, aby se chránila půda. Do ohně se házely kameny opatřené znaky a ráno podle stavu kamenů se věštilo o osudu člověka v nadcházejícím roce.
Je to noc, kdy jsme nejblíže mrtvým.